Aktualności, promocje

Filmy

Image

Image

Image
Endoskopowe leczenie zespołu cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka (Carpal Tunnel Syndrom) objawia się klinicznie bólami ręki, czasami promieniowaniem bólów w kierunku  przedramienia i barku. Jest to bardzo charakterystyczny objaw, zwłaszcza jeśli bóle występują w godzinach nocnych i uniemożliwiają spanie.

W bardziej zaawansowanych  postaciach do objawów powyższych dołączają się drętwienia palców ręki (I-IV), spadek możliwości ruchów precyzyjnych ręki (np. wypadanie przedmiotów). Ucisk nerwu pośrodkowego  może być wywołany przez długoletnią pracę fizyczną wykonywaną rękami, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe lub zapalne w obrębie nadgarstka. Zespól cieśni nadgarstka najczęściej występuje u kobiet  po 40 roku życia.

Rozpoznanie choroby opiera się na :

  • badaniu szybkości przewodzenia impulsów w nerwie pośrodkowym (w przypadku zespołu cieśni dochodzi do zwolnienia przewodzenia), a także
  • wykonaniu testu prowokującego polegającego na utrzymywaniu nadgarstka w pozycji maksymalnego zgięcia przez jedna minutę (w zespole cieśni nadgarstka po tym czasie dochodzi do powstania objawów opisanych powyżej).


Leczenie chirurgiczne

Operacja klasyczna  polega na przecięciu skóry w okolicy nadgarstka oraz śródręcza (dł. ok. 4-6 cm) oraz więzadła poprzecznego w celu odbarczenia nerwu pośrodkowego.
Operacja endoskopowa  polega na przecięciu skóry w okolicy nadgarstka (dł. ok. 1 cm) oraz podskórnym przecięciu więzadła poprzecznego.
Zalety tej metody: krótkie cięcie skórne, które poza oczywistym pozostawieniem krótszej blizny pooperacyjnej, w dużym stopniu zmniejsza dolegliwości bólowe po przebytej operacji.

Zabieg operacyjny przynosi trwałą poprawę.
 
« poprzedni artykuł
Copyright 2015 JOLLY MED, Chirurgia plastyczna, Chirurgia estetyczna.